Jak utišit plačícího novorozence
Americký pediatr Harvey Karp popisuje 5 osvědčených “technik”. Možná všechny instinktivně používáte. Přesto si je tu dovolím vypsat, abyste si je v „krizovkách“ mohli zrekapitulovat.
1) Zavinování novorozence velmi uklidňuje. Jen dávejte pozor na vhodnou teplotu, vzniká zde často riziko přehřátí!
2) Poloha na boku nebo na bříšku je novorozencům často velmi pohodlná. V těchto polohách není aktivní Moroův reflex, který děti může rušit. Důležité je mít dítě v náručí, případně ho mít pod neustálým dohledem. Jediná bezpečná poloha pro spánek novorozenců je na zádech!
3) Šššššškání. Zvuk, který novorozence krásně uklidňuje. Čím hlasitěji miminko pláče, tím hlasitěji šššškejte.
4) Pohupování. V děloze se dítě mohlo cítit jako na moři. Proto ho pohupování ve vaší náručí téměř zaručeně uklidní. Když se dítě zklidní, je možné přejít k jemnému poplácávání.
5) Sání je téměř zaručený nástroj k uklidnění novorozence.
Pokud se vám vaše maminko nedaří utišit, každý den a noc téměř probrečí zvážila bych:
- Zda nemá moc vjemů a má dostatečný prostor na odpočinek. U novorozenců je běžné, že si po 45 – 60 minutách potřebují zdřímnout. Ve 3 měsících jsou běžně schopni být bdělý maximálně 1,5 hodiny!
- Zda nemůže trpět potravinovou alergií. Sledovala bych stolici a kožní projevy. Potravinové alergie se vyskytují čím dál častěji a dětské bříško umí pořádně potrápit.
- Zda ho nemůže trápit fyzická bolest. Navštívila bych kvalitního fyzioterapeuta nebo osteopata pro vyloučení případných blokád.